Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

Planujesz ucieczkę od cywilizacji? Tęsknisz za ciszą i spokojem? A może chcesz „zamieszkać” w lesie na łonie natury? Właśnie teraz jest taka możliwość.

Nadleśnictwo Lubaczów wyznaczyło obszar o powierzchni ponad 2300 ha dla wszystkich miłośników bushcraftu i survivalu. Jeżeli chcesz się sprawdzić, przeżyć odrobinę dreszczyku spędzając noc w środku lasu, to serdecznie zapraszamy. Możesz zanocować „na dziko” w lesie, przysłuchając się odgłosom natury.

Mapa z lokalizacją obszaru objętego programem Zanocuj w lesie

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl (android lub iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. regulaminem korzystania z obszaru, znajdującym się poniżej w załączniku,
 
2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska z przygotowanym drewnem,
 
3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
 
4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu, zamieszczonymi na stronie Czas w Las,
 
 
6. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Na mapie powyżej, kolorem brązowym zaznaczono fragmenty drzewostanów, w których będą prowadzone prace gospodarcze w bieżącym roku. Więcej informacji uzyskasz kontaktując się z właściwym miejscowo leśniczym:
 
Leśnictwo Dziewięcierz: tel. 600-945-332
Leśnictwo Polanka: tel. 531-673-627
Leśnictwo Werchrata: tel. 731-914-029
 
7. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków,
 
8. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Wyznaczony obszar leży w zasięgu dwóch obwodów łowieckich, dzierżawionych przez Koło Łowieckie "MIOT" oraz Koło Łowieckie "SOKOLIK".
 
. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres katarzyna.marko@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.
 

Podaj następujące dane:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • adres e-mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,
  • planowane miejsce biwakowania,
  • zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
 
Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
 
Gorąco zachęcamy do każdorazowego kontaktu z właściwym miejscowo leśniczym, który udzieli wszelkich niezbędnych informacji na temat miejsca, w którym planujesz spędzić noc.
 
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Katarzyna Marko, e-mail: katarzyna.marko@krosno.lasy.gov.pl, tel. 537 417 544
 
 
 
Z uwagi na położenie nadleśnictwa w strefie nadgranicznej, przy korzystaniu z obszarów wyznaczonych do Programu „Zanocuj w lesie” należy stosować się do przepisów związanych z ochroną granic obowiązujących w tej strefie.
 
Nadleśnictwo Lubaczów przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
 
Jeśli nocowałeś w lesie w ramach programu Zanocuj w lesie lub po prostu lubisz spędzać czas na łonie natury i wycieczki do lasu to zachęcamy abyś podzielił się z nami swoimi doświadczeniami, opiniami i potrzebami wypełniając krótką ankietę. Z góry dziękujemy!
 
Zebrane informacje posłużą nam do oceny Progamu oraz jego ulepszenia.