Ochrona gatunkowa

Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.

Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.


Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.


Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów odnotowano obecność 65 roślin chronionych, w tym 46 podlegających ochronie ścisłej i 19 ochronie częściowej.
Do najciekawszych roślin chronionych należą: widłaczek torfowy, powojnik prosty, groszek wschodniokarpacki, kłokoczka południowa, lulecznica kraińska, cebulica dwulistna, kruszczyk siny, buławnik wielkokwiatowy, złoć pochwowlistna, turówka leśna, czosnek siatkowaty, pełnik europejski, kosaciec syberyjski, storczyk Fuchsa, sałatnica leśna, a także, wpisane do Czerwonej Księgi, Carex stenophylla Wahlb. i turzyca zgrzebłowata.
W granicach Nadleśnictwa występuje 187 gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową
(bezkręgowce - 15 gatunków, ryby – 3 gat., płazy - 13 gat, gady - 5 gat., ptaki - 125 gat.
i ssaki - 26 gat.), z czego objętych ochroną ścisłą jest 10 gat. bezkręgowców, 3 gat. ryb, 13 gat. płazów, 5 gat. gadów, 120 gat. ptaków oraz 20 gat. ssaków. Do najciekawszych należą: wilk, ryś, bóbr, wydra, orlik krzykliwy i puszczyk uralski.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy z Lubaczowa najlepsi na Podkarpaciu

Leśnicy z Lubaczowa najlepsi na Podkarpaciu

Już po raz trzynasty (w sobotę 25.04.2015 r.) leśnicy – pasjonaci siatkówki – mogli rywalizować w turnieju piłki siatkowej o „Puchar Przewodniczącego ZO SITLID w Krośnie". Gospodarzem tegorocznych zmagań było Nadleśnictwo Bircza. Do turnieju przystąpiła rekordowa liczba drużyn. Osiemnaście zespołów reprezentowało Nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie a jeden Biuro RDLP w Krośnie. 

Zespoły podzielono na 4 grupy, w których mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym". Do fazy półfinałowej mogła wejść tylko jedna drużyna z każdej grupy co dodatkowo mobilizowało zawodników. W finałowej czwórce znalazły się ekipy z Lubaczowa, Głogowa, Birczy i Oleszyc.

Pary półfinałowe wyglądały następująco:

Lubaczów-Głogów

Bircza-Oleszyce

Po wyrównanym ale zwycięskim pojedynku z Nadleśnictwem Głogów siatkarze z Lubaczowa stanęli oko w oko z zeszłorocznymi mistrzami z Nadleśnictwa Bircza. Pierwszy set obfitował w długie i męczące wymiany, efektowne obrony i potężne ataki. Drugi set natomiast pokazał przewagę drużyny z Lubaczowa i zakończył się wynikiem 25:9.

Mecz o trzecie miejsce również zapewnił ogromne emocje dla siatkarzy i kibiców. Ostatecznie w pojedynku lepsza okazała się reprezentacja Nadleśnictwa Głogów i zapewniła sobie miejsce na najniższym stopniu podium.

Na zakończenie przyznano nagrody indywidualne doceniając najlepszych zawodników turnieju.