Ochrona gatunkowa
Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 584 gatunków roślin, 90 gatunków grzybów i 732 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.
Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia czy głuszca.
Szanse na przetrwanie ginącym gatunkom mają dać strefy ochronne dla wybranych gatunków zwierząt (m.in. wokół gniazd ptaków). Leśnicy są za nie szczególnie odpowiedzialni, ponieważ większość z nich znajduje się na gruntach zarządzanych przez LP.
Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów odnotowano obecność 65 roślin chronionych, w tym 46 podlegających ochronie ścisłej i 19 ochronie częściowej.
Do najciekawszych roślin chronionych należą: widłaczek torfowy, powojnik prosty, groszek wschodniokarpacki, kłokoczka południowa, lulecznica kraińska, cebulica dwulistna, kruszczyk siny, buławnik wielkokwiatowy, złoć pochwowlistna, turówka leśna, czosnek siatkowaty, pełnik europejski, kosaciec syberyjski, storczyk Fuchsa, sałatnica leśna, a także, wpisane do Czerwonej Księgi, Carex stenophylla Wahlb. i turzyca zgrzebłowata.
W granicach Nadleśnictwa występuje 187 gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową
(bezkręgowce - 15 gatunków, ryby – 3 gat., płazy - 13 gat, gady - 5 gat., ptaki - 125 gat.
i ssaki - 26 gat.), z czego objętych ochroną ścisłą jest 10 gat. bezkręgowców, 3 gat. ryb, 13 gat. płazów, 5 gat. gadów, 120 gat. ptaków oraz 20 gat. ssaków. Do najciekawszych należą: wilk, ryś, bóbr, wydra, orlik krzykliwy i puszczyk uralski.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sprzedaż drewna, sadzonek, choinek
Sprzedaż drewna, sadzonek, choinek
Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż drewna głównych gatunków lasotwórczych, przeznaczonego zarówno do sprzedaży hurtowej jak i detalicznej. Ponadto w okresie przedświątecznym w sprzedaży są dostępne także choinki.
Nadleśnictwo Lubaczów informuje, że prowadzi sprzedaż drewna dla firm oraz odbiorców indywidualnych.
Zakupów drewna można dokonać za pośrednictwem Portalu E-drewno
Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze nadleśnictwa lub pod nr telefonu: 016 632 52 10
Aktualny cennik sprzedaży detalicznej drewna w Nadleśnictwie Lubaczów, wprowadzony Zarządzeniem nr 2 Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów z dnia 09.01.2025 r.
Warunki prowadzenia sprzedaży detalicznej produktów i produktów niedrzewnych w Nadleśnictwie Lubaczów reguluje Zarządzenie nr 13 Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów z dn. 22.02.2024 r.
Sprzedaż detaliczna odbywa się w siedzibach poszczególnych Leśnictw.
Sprzedaż drewna odbywa się w każdy wtorek (leśnictwa obrębu Lubaczów) i czwartek (leśnictwa obrębu Horyniec), w godz. 7:00-13:00, zaś wydawanie drewna ma miejsce w każdą środę (leśnictwa obrębu Lubaczów) i piątek (leśnictwa obrębu Horyniec) w godz. 7:00-15:00.
Informacja dla firm kupujących drewno.
Nadleśnictwo Lubaczów informuje, że w dniu 12.11.2019 r. weszło w życie Zarządzenie nr 68 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe na lata 2020-2021. Pełna treść ww. Zarządzenia wraz z załącznikami jest dostępna na stronie internetowej portalu leśno-drzewnego
http://www.zilp.lasy.gov.pl/drewno
Reklamacje na surowiec drzewny będą rozpatrywane zgodnie z Zał. nr 2 do Zarządzenia nr 5/2014 z 10.03.2014 r. Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów
Aktualnie nadleśnictwo nie posiada sadzonek do sprzedaży detalicznej.