LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Nawałnica zbiera żniwo w lubaczowskich lasach

W zeszły czwartek (29.06.) na terenie Nadleśnictwa Lubaczów, gwałtowna nawałnica zniszczyła prawie 4 tys. m³ drewna.

Nawałnica, która w ostatni czwartek przetoczyła się przez teren powiatu lubaczowskiego spowodowała poważne szkody w lasach Nadleśnictwa Lubaczów. Tutejsi  leśnicy oszacowali wstępne straty na 4 tys. m³ drewna. Wiatr łamał i przewracał nie tylko pojedyncze drzewa, ale także całe grupy drzew.

Największe szkody odnotowano na terenie leśnictwa Wielki Las i Łukawiec, gdzie łącznie wiatr uszkodził 2 tys. m3 drewna, w postaci wywrotów i złomów. W mniejszym stopniu ucierpiały drzewostany w pozostałych leśnictwach.

Szkody powstały nie tylko w samych drzewostanach. Porywisty wiatr i powalone drzewa uszkodziły również kilometry grodzeń leśnych, chroniących uprawy leśne przed zwierzyną na łącznej długości ok. 9 km.

Obecnie są prowadzone prace  przy usuwaniu szkód. W pierwszej kolejności usuwane będą drzewa przy drogach i szlakach turystycznych. Prace związane z  uprzątaniem szkód
będą trwały przez najbliższy miesiąc.

Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i rozwagi podczas pobytu w lasach uszkodzonych przez wiatr. Wiele drzew jest niebezpiecznie pochylonych, w koronach innych tkwią połamane gałęzie i konary, które w każdej chwili mogą spaść na ziemię.