LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Akcja zwalczania chrabąszcza rozpoczęta!

14 maja Nadleśnictwo Lubaczów rozpoczęło akcję zwalczania chrabąszczy. Chrząszcze pojawiają się co 4 lata w tzw. latach rójkowych. Rok 2015 jest właśnie kolejnym takim rokiem. Chrabąszcze żerują na młodych liściach dębów, a także buków, osik, wierzb, jaworów, grabów i modrzewi, silnie uszkadzając wierzchołkowe części koron. W niektórych drzewostanach dochodzi do objedzenia wszystkich liści, czyli tzw. gołożerów. Najbardziej intensywną rójkę obserwuje się na terenie leśnictw Polanka, Nowiny Horynieckie, Czerwinki, Wielki Las i Opaka.

W ramach akcji prowadzone są naziemne opryski drzewostanów z wykorzystaniem środka o nazwie Mospilan 20 SP. Środek jest nieszkodliwy dla pszczół; nie posiada okresu prewencji. Łącznie zabieg zostanie wykonany na powierzchni 420 ha co stanowi niespełna 2% powierzchni Nadleśnictwa i w porównaniu z zabiegami wykonywanymi w uprawach rolnych np. w uprawach rzepaku, stanowi niewielką powierzchnię.

Równolegle z opryskami prowadzony jest ręczny zbiór poprzez strząsanie żerujących chrząszczy na płachty. Planuje się, że ręczny zbiór chrząszczy zostanie wykonany na powierzchni ok. 800 ha. Podczas całej akcji, we wszystkich leśnictwach prowadzona jest pod nadzorem pracowników Zespołu Ochrony Lasu w Krakowie obserwacja wylotów chrabąszczy z gleby oraz składania jaj przez samice chrabąszczy.