Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Szkółka leśna Sikorówka

Szkółka leśna Sikorówka

Obiekt powstał w 1997 r. na miejscu wyciętego i wykarczowanego drzewostanu, z przeznaczeniem do produkcji materiału sadzeniowego na potrzeby Nadleśnictwa Lubaczów.

Produkcja szkółkarska prowadzona jest od 1997 r. w leśnictwie szkółkarskim Sikorówka na trzech rodzajach szkółek:
- gruntowej
- w inspektach 
- w module kontenerowym
o łącznej powierzchni produkcyjnej 6,57 ha.
 
Szkółka wyposażona jest w:
budynek socjalny,
10 arowy 2-segmentowy moduł kontenerowy z utwardzonym polem zraszania i komputerowym systemem nawadniania,
8 szt. inspektów z ciennikami,
deszczownię stałą z rampą deszczującą z trzema ogrodzonymi studniami głębinowymi, z zamkniętym zbiornikiem do odzyskiwania wody i otwartym zbiornikiem na wodę,
chłodnię na nasiona i sadzonki,
specjalistyczny magazyn do przechowywania środków chemicznych,
wiatę na sprzęt szkółkarski,
stanowisko do mycia kontenerów,
specjalistyczne urządzenia i maszyny szkółkarskie będące na stanie szkółki: linia do termoterapii nasion dębu, specjalistyczne maszyny do siewu, pielęgnacji i uprawy gleby w szkółce typu Egedal i OTL Jarocin.
 
Średnioroczna produkcja sadzonek wynosi 1350 tys. szt., w tym produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym ok. 400 tys. szt.