Wydawca treści
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu zawiera:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Nadleśnictwo Lubaczów prowadzi gospodarkę leśną w oparciu o Planu Urządzania Lasu opracowany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Przemyślu na lata 2019-2028. Został on zatwierdzony pismem Ministra Środowiska z dnia 22.05.2020 r., Zn. spr. DL-WGL.4100.79.2019.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sprzedaż drewna, sadzonek, choinek
Sprzedaż drewna, sadzonek, choinek
Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż drewna głównych gatunków lasotwórczych, przeznaczonego zarówno do sprzedaży hurtowej jak i detalicznej. Ponadto w okresie przedświątecznym w sprzedaży są dostępne także choinki.
Nadleśnictwo Lubaczów informuje, że prowadzi sprzedaż drewna dla firm oraz odbiorców indywidualnych.
Zakupów drewna można dokonać za pośrednictwem Portalu E-drewno
Szczegółowe informacje można uzyskać w biurze nadleśnictwa lub pod nr telefonu: 016 632 52 10
Aktualny cennik sprzedaży detalicznej drewna w Nadleśnictwie Lubaczów, wprowadzony Zarządzeniem nr 2 Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów z dnia 09.01.2025 r.
Warunki prowadzenia sprzedaży detalicznej produktów i produktów niedrzewnych w Nadleśnictwie Lubaczów reguluje Zarządzenie nr 13 Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów z dn. 22.02.2024 r.
Sprzedaż detaliczna odbywa się w siedzibach poszczególnych Leśnictw.
Sprzedaż drewna odbywa się w każdy wtorek (leśnictwa obrębu Lubaczów) i czwartek (leśnictwa obrębu Horyniec), w godz. 7:00-13:00, zaś wydawanie drewna ma miejsce w każdą środę (leśnictwa obrębu Lubaczów) i piątek (leśnictwa obrębu Horyniec) w godz. 7:00-15:00.
Informacja dla firm kupujących drewno.
Nadleśnictwo Lubaczów informuje, że w dniu 12.11.2019 r. weszło w życie Zarządzenie nr 68 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe na lata 2020-2021. Pełna treść ww. Zarządzenia wraz z załącznikami jest dostępna na stronie internetowej portalu leśno-drzewnego
http://www.zilp.lasy.gov.pl/drewno
Reklamacje na surowiec drzewny będą rozpatrywane zgodnie z Zał. nr 2 do Zarządzenia nr 5/2014 z 10.03.2014 r. Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów
Aktualnie nadleśnictwo nie posiada sadzonek do sprzedaży detalicznej.