LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Sucha zima i początek wiosny spowodowała duże zagrożenie pożarowe!

W związku z panującą suszą Nadleśnictwo Lubaczów już 3 marca rozpoczęło „Akcję bezpośrednią” w ochronie przeciwpożarowej terenów leśnych. Termin ten oznacza, że rozpoczęto obserwację terenów leśnych za pomocą systemu kamer i można w każdej chwili podjąć akcję ratownicza. System obserwacyjny obejmujący grunty Nadleśnictwa Lubaczów jest wspólnym przedsięwzięciem Nadleśnictw Lubaczów, Narol, Oleszyce, Sieniawa i Jarosław, wykorzystuje 6 wież, na których zamontowane są kamery, za pomocą których wykrywa się pożary. W leśniczówce w Starym Siole, znajduje się Punkt Alarmowy Dyspozycyjny (PAD) wyposażony w sześć monitorów, na których wyświetlany jest obraz z sześciu kamer. Osoba pełniąca dyżur w PAD monitoruje, śledzi obraz na monitorach w razie zaobserwowania ognia lub dymu alarmuje pracowników nadleśnictw, którzy sprawdzają miejsce pożaru i w razie potrzeby wzywają jednostki Straży Pożarnej. Obserwatorowi pomaga zintegrowana z kamerami aplikacja SmokeD, która automatycznie wykrywa dym i informuje obserwatora o potencjalnym zagrożeniu. W systemie przeciwpożarowym funkcjonującym w Lasach Państwowych kluczową sprawą jest szybkie wykrycie pożaru w początkowej fazie, kiedy powierzchnia pożaru jest mała i łatwo go ugasić.

Również na początku marca Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęła kampanię „STOP POŻAROM TRAW”. Lasy Państwowe są partnerem tej kampanii, gdyż bardzo często wypalanie traw jest przyczyną pożarów lasów. Do 11.03.2025 r. w całej Polsce strażacy odnotowali już 8 535 pożarów traw, czyli czterokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2024 r.!

Należy mieć świadomość, że obserwator w PAD-zie nie widzi, czy widoczny na monitorze dym jest wynikiem pożaru zagrażającego lasom czy też nie, więc każdy zaobserwowany dym musi zostać sprawdzony przez dyżurujących. Nie rozpalajmy więc ognia, nawet jeżeli w naszej ocenie nie stwarzamy zagrożenia dla obszarów leśnych, ponieważ dyżurujący będą musieli sprawdzić informację o zaobserwowanym dymie przekazaną przez obserwatora w PAD.

Przypominamy również, że wypalanie traw jest nielegalne i niesie za sobą konsekwencje prawne. Każdy pożar to ryzyko utraty życia, zdrowia oraz strat materialnych.

Apelujemy o rozsądek i zgłaszanie każdego przypadku wypalania traw odpowiednim służbom. Każdy niekontrolowany ogień może doprowadzić do katastrofy! 

W tym roku na terenie powiatu lubaczowskiego doszło już do ponad 40 pożarów traw i nieużytków.