Asset Publisher
PROJEKT EABRACE
W ostatnich dniach Pani dr inż. Magdalena Kacprzyk z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie, koordynator międzynarodowego projektu EABRACE, rozmieściła na terenie Nadleśnictwa Lubaczów pułapki feromonowe na opiętka jesionowca (Agrilus planipennis Fairmaire), groźnego szkodnika drzewostanów jesionowych.
Pułapki feromonowe to urządzenia różnej konstrukcji, wewnątrz których zawiesza się feromon wabiący owady z dużych odległości, owady wchodzą do pułapki, i wpadają do pojemnika.
Badania, które będą trwały od kwietnia do sierpnia br., skupiają się na monitoringu opiętka jesionowca uznanego przez Europejską i Śródziemnomorską Organizację Ochrony Roślin (EPPO) za priorytetowy organizm kwarantannowy w Europie. Celem badań jest analiza wzorców rozprzestrzeniania się wspomnianego gatunku oraz ocena różnorodności biologicznej owadów w lasach przygranicznych o wysokim ryzyku występowania obcych szkodników i chorób. W wytypowanych lokalizacjach na terenie Nadleśnictwa Lubaczów rozmieszczono 12 pułapek feromonowych, w tym sześć w pobliżu miejsc potencjalnego zagrożenia dla zawleczenia A. planipennis (linie kolejowe, stacje, ciągi transportowe drewna) w celu monitoringu szkodnika oraz sześć w odległości 30-50 km od tych miejsc, w celu monitorowania różnorodności biologicznej owadów.
Badania są realizowane w ramach dwuletniego międzynarodowego projektu, który jest finansowany przez Szwedzki Instytut, a oprócz Polski biorą w nim udział także Litwa, Łotwa, Szwecja i Ukraina. Pułapki będą służyły nie tylko do monitorowania opiętka jesionowca i innych gatunków owadów, ale także do testowania skuteczności działania różnych typów pułapek oraz opracowywanego preparatu do wabienia owadów z rodziny Bogatkowatych Buprestidae.
W ramach współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin w Rzeszowie Oddział w Lubaczowie pułapki będą regularnie kontrolowane, aby jak najszybciej wykryć ewentualne zagrożenie.
Dziękujemy za współpracę i liczymy na dalsze wspólne działania w ochronie naszych lasów.