Powrót

Zabezpieczanie obiektów powojskowych.

Zabezpieczanie obiektów powojskowych.

Nadleśnictwo Lubaczów uzyskało środki z projektu współfinansowanego przez UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pn. „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP.

Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów działania w ramach projektu obejmują:
1.    Zabezpieczenie 20 bunkrów na linii Mołotowa (2 w leśnictwie Budomierz, 2 w leśnictwie Wielki Las, 6 w leśnictwie Dziewięcierz oraz 8 w leśnictwie Polanka) – zabezpieczenia wejść do schronów, zabezpieczenie dużych otworów, zabezpieczenie bezpośredniego otoczenia schronów (rowy diamentowe, studzienki z wejściami na dolny poziom).
2.    Rozbiórka wojskowej rampy kolejowej na Kapliszach w pobliżu miejscowości Wólka Horyniecka
3.    Rozbiórka pozostałości 3 budynków przy rampie jw.
W sierpniu br. zakończono prace związane z zabezpieczeniem bunkrów linii Mołotowa. Zakończenie realizacji wszystkich zadań w ramach projektu nastąpi w terminie do 30.10.2012 r.
Zabezpieczenie ww. bunkrów poradzieckich podyktowane było:
1.    Względami bezpieczeństwa – Nadleśnictwo Lubaczów jako zarządca terenu odpowiada prawnie za bezpieczeństwo osób zwiedzających obiekty i w razie wypadku jest adresatem roszczeń odszkodowawczych.
2.    Koniecznością ograniczenia penetracji bunkrów, będących miejscami zimowania, schronienia, spoczynku nietoperzy.

W opisywanych obiektach znajdowały się liczne niezabezpieczone otwory, studzienki, rowy (tzw. rowy diamentowe przy ścianach zewnętrznych), które stwarzały zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Istotnym elementem był również fakt, że obiekty położone są na terenach leśnych, mało uczęszczanych, w związku z czym wezwanie i udzielenia pomocy jest utrudnione.
Innym aspektem związanym z penetracją ludzi jest sprawa zaśmiecania i niszczenia obiektów. Wiele bunkrów jest traktowanych niestety jako miejsca na rozpalenie ogniska, biesiadowania itd. skutkiem czego jest zaśmiecanie i dewastowanie  obiektów. Podczas prac zabezpieczających z bunkrów usunięto tony śmieci; w jednym z obiektów znajdowała się nawet wersalka.

Innym aspektem wykonania prac zabezpieczających była sprawa zabezpieczenia bytowisk nietoperzy. W opini nt. realizacji przedsięwzięcia w części dotyczącej zabezpieczenia bunkrów sporządzonej przez chiropterologów z UMCS w Lublinie stwierdza się, że poradzieckie schrony na linii Mołotowa są miejscem zimowania mopków, nocków dużych i nocków łydkowłosych (gatunki wymienione w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej Rady Europy). Ponadto podczas dotychczasowych inwentaryzacji stwierdzono również inne gatunki: gacka brunatnego, gacka szarego, nocka rudego, nocka Natterera i mroczka późnego. Nietoperze wykorzystują schrony jako miejsca hibernacji, schrony przejściowe, miejsca spoczynku i miejsca konsumpcji zdobyczy. W czasie inwentaryzacji zimowych w bunkrach Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnionego stwierdza się bytowanie od kilkudziesięciu do kilkuset nietoperzy (zabezpieczone bunkry stanowią część tych umocnień).
Specjaliści stwierdzili, że planowane zabezpieczenia bunkrów kratami, zamurowanie niektórych otworów, a także stworzeniem nowych mikrosiedlisk (wyłożenie wewnątrz bunkrów cegieł dziurawek) powinno doprowadzić poprzez zmniejszenia penetracji tych zimowisk przez ludzi i poprawę warunków mikroklimatycznych do polepszenia warunków bytowania nietoperzy.