LISTA AKTUALNOŚCI
Wyczyszczone budki lęgowe czekają na nowych lokatorów
W Nadleśnictwie zakończono właśnie rozwieszanie i czyszczenie budek lęgowych dla ptaków.
Te „sztuczne dziuple” stanowią uzupełnienie naturalnych miejsc gniazdowania i schronień dla licznej grupy leśnych dziuplaków, czyli gatunków gniazdujących w dziuplach: sikor, muchołówek, kowalików, krętogłowów, dzięciołów i sów.
Budki lęgowe, również te które rozwieszamy w przydomowych ogrodach, muszą być co roku czyszczone. Konserwację wykonuje się w okresie od listopada do lutego, przed rozpoczęciem kolejnych lęgów. Wraz ze starymi gniazdami z budek usuwane są pasożyty i organizmy chorobotwórcze, które mogłyby zagrażać nowym lokatorom. Ponadto w nieczyszczonych budkach kolejne gniazda zakładane są jedno na drugim, co powoduje ich spłycenie. W takiej budce kuna z łatwością może zniszczyć jaja i pisklęta.
W zimie, wyczyszczone budki będą również wykorzystywane jako schronienia zimowe. Chętnie korzystają z nich ptaki oraz popielicowate i wiewiórki.
Tekst: G. Szafran
Foto: D. Delmanowicz