LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

Jesienne szczepienie lisów

W czwartek (24.09) rozpocznie się szczepienie lisów przeciw śmiertelnej chorobie - wściekliźnie. Szczepionki będą zrzucane z samolotów na terenie całego województwa.

Akcja szczepienia lisów została wyznaczona przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii na dni 24 września - 3 października br. Termin rozpoczęcia przedmiotowej akcji może jednak ulec zmianie.

Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Zwalczanie wścieklizny u lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta zawiera aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką.

W przypadku bezpośredniego kontaktu z przynętą miejsca te należy gruntownie przemyć wodą z mydłem, zaś kontakt z ukrytą w przynęcie szczepionką wymaga konsultacji medycznej. W czasie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni od jej zakończenia zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych oraz wstrzymanie się od polowań.