LISTA AKTUALNOŚCI LISTA AKTUALNOŚCI

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SURWIWALOWCEM - RUSZA PROGRAM "ZANOCUJ W LESIE"

Lasy są doskonałym miejscem na ucieczkę od cywilizacji. W dzisiejszych czasach coraz częściej poszukujemy ciszy i spokoju w zakątkach leśnych ostępów podziwiając piękno przyrody. A gdyby tak móc chociaż na chwilę „zamieszkać” w lesie? Czy jest to możliwe?

Zainteresowanie osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa, dlatego Lasy Państwowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym wprowadziły program dotyczący udostępniania obszarów leśnych, którego celem jest umożliwienie swobodnego, w pełni legalnego spędzenia nocy na łonie natury. Program "Zanocuj w lesie" przeznaczony jest dla miłośników bushcraftu i survivalu. Jest to nietypowa forma aktywności terenowej nastawiona na przebywanie w lesie, samowystarczalność oraz minimalizm, która będzie możliwa dla wszystkich chętnych już od 1 maja br. Na terenie niemal wszystkich nadleśnictw w całej Polsce zostały wyznaczone specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli w sposób legalny bez obaw o naruszenie ustawy o lasach uprawiać swoje hobby. Wszystkie obszary pojawiły się na mapie Banku Danych o Lasach (BDL) na stronie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy.

Nadleśnictwo Lubaczów do programu „Zanocuj w lesie” wytypowało obszar o powierzchni ponad 2300 ha na terenie trzech leśnictw: Werchrata, Polanka oraz Dziewięcierz a dokładnie numery poszczególnych oddziałów: 103-108, 123-128, 144-152, 89-94, 100-102, 42,43, 59-71, 77-88, 96-99, 39-41, 56-58, 73-76.  Dokładna lokalizacja obszaru została oznaczona na naszej mapie.

Zanim jednak oddasz się relaksowi na łonie natury pamiętaj o kilku ważnych zasadach korzystania z udostępnionych na ten cel terenów. Pierwszą podstawową zasadą jest troska o własne bezpieczeństwo, dlatego planując swój wypad do lasu poinformuj najbliższych o miejscu, w którym planujesz przebywać. Warto również każdorazowo skontaktować się z miejscowym leśniczym, którego poinformujesz o planowanym nocnym biwakowaniu. Zgłoszenia na pobyt grup większych niż 9 osób, lub dłużej niż dwa dni musisz wysłać minimum 48h przed planowanym pobytem. Możemy tego dokonać mailowo do nadleśnictwa, w którym chcemy spędzić wymarzoną eskapadę, które musi wyrazić zgodę na taki nocleg w lesie. Zgłoszenie to powinno zawierać kilka ważnych informacji, takich jak: imię i nazwisko, telefon kontaktowy, liczbę osób oraz liczbę nocy jakie chcemy spędzić w lesie a przede wszystkim planowane miejsce biwakowania. 

Chcąc sprawdzić, czy jesteś już na terenie objętym programem skorzystaj z darmowej aplikacji mobilnej mBDL. Umożliwia ona bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Zanim wyruszymy do lasu sprawdźmy czy nie został wprowadzony zakaz wstępu. Stałym zakazem wstępu objęte są uprawy leśne do 4 metrów wysokości, powierzchnie doświadczalne oraz drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków a także obszary zagrożone erozją. Bądź na bieżąco i upewnij się czy na danym terenie nie wprowadzono okresowego zakazu wstępu do lasu, na przykład ze względu na duże zagrożenie pożarowe. Wszelkie takie informację umieszczane są na stronach internetowych nadleśnictw. Przed rozbiciem namiotu sprawdź zdrowotność okolicznych drzew i czy na ich pniach nie znajdują się suche gałęzie, które w czasie silnego wiatru mogą stanowić zagrożenie.

Przy wjazdach do lasu, na parkingach umieszczane są tablice informacyjne, które przekazują nam bardzo cenne wskazówki, dlatego nie bądźmy wobec nich obojętni. Wyjątkowym znakiem zakazu wstępu jest znak: Uwaga! Ścinka drzew. Jest on wieszany tylko na czas odbywania się prac leśnych związanych z wycinką drzew i zawiera okres na jaki będą one wykonywane, a w przypadku ich przedłużenia też zostaną dokonane stosowne poprawki. Znak wstępu do lasu dotyczy także dróg leśnych, na których jest ustawiony. Do tego znaku należy bezwzględnie się zastosować, gdyż nieuwaga turysty w takich sytuacjach może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.

Samochodem lub też innym pojazdem silnikowym quadem czy motocyklem możemy poruszać się wyłącznie po drogach publicznych i drogach udostępnionych (przy wjedzie na taką drogę stosowne informacje na znaku).  Bezpiecznie zaparkować możemy tylko w miejscach oznaczonych jako parking lub miejsce postojowe. Jeśli umiejętnie zaplanujesz swój pobyt będą to niezapomniane wspomnienia na wiele lat. Ważnym jest, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody dla obszaru, który planujemy wybrać sobie jako miejsce do biwakowania. Jeśli prognozy są niekorzystne, będą występować silne wiatry oraz burze dla swojego bezpieczeństwa zrezygnuj z pobytu w lesie.  Pamiętajmy, że las to nie tylko miejsce relaksu i wypoczynku, lecz przede wszystkim dom dla wszelkich żyjących tam stworzeń. Najważniejsze jest to, że powinniśmy zachować to miejsce takim, jakie je zastaliśmy. W wypadku rozbicia namiotu pamiętajmy, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego. Rekomendowane jest użycie własnego hamaka lub płachty biwakowej.  Staraj się używać sprzętu i ubrań w jaskrawym kolorze oraz pozostawić na noc zapalone widoczne z daleka światło. Rozpalenie ogniska dozwolone jest tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Bezwzględnie musisz przestrzegać tego nakazu, gdyż samowolne rozpalanie ogniska w lesie i jego pobliżu jest kategorycznie zabronione. Ogień może wyrządzić bardzo wiele szkód, dlatego miejmy świadomość i zachowujmy się odpowiedzialnie używając go w lesie, gdyż każda iskra to niebezpieczeństwo pożaru. 

Nie wyrzucaj śmieci do lasu!! Wszelkie pozostałości po biwakowaniu, resztki jedzenia, odpadki zabierz ze sobą. Musimy pamiętać, że las śmieci nie produkuje – to my ludzie je tam wyrzucamy. Zwierzęta leśne są naturalnymi mieszkańcami lasów i niepokojone mogą być niebezpieczne. Nie powinniśmy ich głaskać, dotykać, przenosić, dokarmiać czy zabierać do domu. Nie zachowujmy się głośno, nie imprezujmy, nie słuchajmy głośno muzyki. Biwakując i jednocześnie odpoczywając na leśnym łonie natury, nie zakłócajmy naturalnej harmonii.

Pamiętajmy o naładowanym telefonie komórkowym, który jest jedyną szybką formą komunikacji w razie zagrożenia zdrowia lub życia.

Nocleg w lesie to niesamowita przygoda. Wszystko co robimy przebywając na leśnych terenach róbmy z rozwagą i miejmy świadomość dużej odpowiedzialności jaka spoczywa na nas samych, odpowiedzialności nie tylko za siebie ale i za las, który musimy szanować.

Więcej informacji na temat programu Zanocuj w lesie znajdziesz w zakładce Turystyka -> Pomysł na wypoczynek lub po prostu klikając na ten link ZANOCUJ W LESIE.

Nadleśnictwo Lubaczów zachęca więc do wypróbowania takiej formy aktywności oraz wypoczynku na łonie natury z odrobiną dreszczyku, jaki zapewni nam las nocą.

 

                                                                                                             Tekst: Magdalena Szczybyło